בית אבות

 

איך מתנהלים בתי אבות בישראל

 
  • בתי אבות – מיועדים לבני הגיל השלישי (זקנים) שזקוקים לעזרה ספציפית או להשגחה ולכן לא מתאפשר להם להשאר בביתם במסגרת הקהילה. הסיבות בבחירת מעבר לבית אבות רבות ומשתנות מאוד לאחד:
  • - בעיה רפואית שצריכה השגחה
  • - חוסר תפקוד
  • - בדידות או ללא חברה
  • - ביטחון אישי ירוד
ועוד סיבות שמשתנות אך דומות בין דייר לדייר.
בשונה מדיור מוגן, בבית אבות הדיירים מקבלים טיפולים רפואיים בהתאם לצורך במסגרת בית אבות ולכן אינו יכול ליהנות מזכויותיו שמציע הקהילה (חוק הסיעוד ועוד).
ברוב המקרים, הבחירה בבית אבות אינה תלויה בזקן עצמו, אלא בתיאום עם בני המשפחה מול רשויות הבריאות והרווחה.
ישנה מחלקה שונה עבור בני הגיל השלישי הזקוקים לעזרה מינימאלי וזקנים סיעודיים שזקוקים עזרה 24 שעות ותשושי נפש.
 

בית לבני הגיל השלישי בעלי צרכים מיוחדים ועזרה רפואית

 
לבני הגיל השלישי, בני הזיקנה מגיעים לעיתים לגיל ישנם מקרים בהם אין הרבה ברירה אלא למצוא פתרון עם עזרה בכל שעות היום, חיי היום יום של כולנו עמוסים בעבודה רבה, בסידורים ובהמון זמן חסר כי יש הרבה לעשות, בן אם זה עבודה או משפחה ישנם ימים שאין אפשרות לזמינות מיידית של בני המשפחה ולכן בית אבות שהו צעד שבוחרים ללא ברירה, מתאים לסוג אוכלוסיה שאין באפשרותם לממן ביוד דיור פרטי או לשלם פקדון עבור כניסה לדיור מוגן באופן פרטי, לעיתים ההחלטה הזאת קשה מצד בני המשפחה אך הם נותרים ללא שום ברירה, מצד שני יש ביטחון מלא שבן המשפחה מקבל השגחה, ביטחון וגם חיי חברה עם אנשים בני גולו וישנה הרגשה שיש מי שדואג לקשיש ובני המשפחה מגיעים לבקר בזמנם הפנוי ויש הקלה גדולה בתחושה שיש משהו שדואג.

 

לסיכום

 
הבחירה במעבר לבית אבות בישראל לרוה היא בחירה של בני המשפחה ולא תמיד של הזקן שמחפשים עבורו פתרון שמלווה בהשגחה רפואית עם שילוב של חיי חברה, בית אבות הינו ממסד שהמדינה מציע כפתרון מגורים בשילוב עזרה סיעודית כמו שציינו למעלה.
בית אבות – פתרון דיור לגיל השלישי זהו פתרון אידיאלי למי שצריך ביטחון ושירותים רפואיים צמודים, זהו דרך לתת מענה לזקן הבודד את מה שלא ניתן לתת לו במקום מגוריו הרגיל.


מידע על זכויות לגיל השלישי:
ביטוח לאומי - חוק סיעוד
זכאות בגיל הפרישה מאתר ביטוח לאומי
על קצבת זקנה לגיל השלישי (חשוב לדעת)
 
 
הרשמו לניוזלטר שלנו כדי להשאר מעודכנים!