בית אבות

 

איך מתנהלים בתי אבות בישראל

 
 • בתי אבות לגיל השלישי בישראל מיועדים בעיקר לקשישים הזקוקים לעזרה רפואית ותפקודית ספציפית או להשגחה בכל שעות היממה, ולכן לא מתאפשר להם לחיות בביתם במסגרת הקהילה. הסיבות למעבר לבית אבות רבות ומשתנות מאדם לאדם:
  • בעיה רפואית שמצריכה השגחה רבה
  • חוסר תפקוד בפעולות היומיום
  • בדידות
  • ביטחון אישי ירוד
  ועוד. ההבדל בין דיור מוגן לבית אבות הוא שבבית אבות הדיירים מקבלים טיפולים רפואיים בהתאם לצורך במסגרת בית האבות ולכן אינם יכולים ליהנות מהזכויות שמציעה הקהילה כמו חוק הסיעוד ועוד. בנוסף לכך, ברוב המקרים הבחירה בבית אבות אינה רק של הזקן עצמו אלא נעשית בתיאום של בני המשפחה עם רשויות הרווחה ובהובלתם. בבית האבות ישנן מחלקות שונות עבור קשישים הזקוקים לעזרה מינימאלית, עבור קשישים סיעודיים ועבור קשישים תשושי נפש.
 

בית אבות לבני הגיל השלישי

 
ישנם מקרים בהם לקשישים בני הגיל השלישי אין הרבה ברירה אלא למצוא פתרון של עזרה בתשלום למשך כל שעות היום. עם זאת, חיי היומיום של כולנו עמוסים וישנם ימים בהם אין לנו אפשרות להיות בזמינות מיידית לסייע להורינו המבוגרים. לכן בית אבות, שהמעבר אליו הוא צעד שנעשה לעיתים מחוסר ברירה, מתאים לסוג האוכלוסיה שאין באפשרותה לממן דיור פרטי, מטפלת פרטית או לשלם פיקדון עבור דיור מוגן פרטי. בדרך כלל זוהי החלטה קשה לכל בני המשפחה, שנותרים ללא ברירה אחרת, אך זהו גם צעד המביא עימו בטחון שבן המשפחה יטופל, יחווה תחושת בטחון ומוגנות ויהנה מחיי חברה ותעסוקה מותאמים לגילו, יכולותיו וצרכיו.
 

לסיכום

 
הבחירה להעביר את ההורה הקשיש לבית אבות היא לרוב בחירה של בני המשפחה ולא תמיד של הקשיש עצמו. בני המשפחה מחפשים עבורו פתרון שמשלב טיפול והשגחה רפואיים עם חיי חברה ופנאי. בית אבות לגיל השלישי הינו ממסד שהמדינה מציעה כפתרון מגורים בשילוב של עזרה סיעודית. זהו פתרון דיור אידיאלי לבני הגיל השלישי, הזקוקים לשירותים רפואיים צמודים ודרך נפלאה לתת לקשיש הבודד מענה שלא יכול היה לקבל במקום מגוריו הרגיל.


מידע על זכויות לגיל השלישי:
ביטוח לאומי - חוק סיעוד
זכאות בגיל הפרישה מאתר ביטוח לאומי
על קצבת זקנה לגיל השלישי (חשוב לדעת)
 
 
הרשמו לניוזלטר שלנו כדי להשאר מעודכנים!