הסוד לאריכות ימים , לבריאות ולאיכות חיים .


מה אני צריך לעשות כדי ליהנות מזקנה מוצלחת !


האושר הוא דרך ולא גורל.
מחקרים של "גילנות" לא מעטים שאלו את השאלה : איך צריך לנהוג בן אדם בכדי ליהנות באריכות ימים ? וחשוב יותר מזה, אריכות ימים ואיכות חיים ? האם חיים ארוכים בהכרח מלווה באיכות החיים ? הרעיון: "להוסיף חיים לשנים ולא רק שנים לחיים"
עשנם לא מעט שינויים שקשורים לגיל הבן אדם, אבל הסוד בזה, שהוא מתמודד ומניעה.
הרפואה המונעת של ימיינו , שמתקשרת לרוב תמיד לילדים ולצעירים, בלת חשיבות רבה ומאוד והכרחית לגיל השלישי. חשיבותה של הרפואה המונעת בגריאטריה מיושמת בטיפול הוליסטי ורב מקצועי על ידי מעקב וטיפול רפואי כמו: בדיקות שגרתיות, הפחתה או המנעות משימוש בתרופות קונבציונליות וכ' ובאמצעות שילוב של טיפול משלים כמו: תרגילי פיזיותרפיה, פעילות גופנית (בכדי למנוע נפילות) ותזונאית מקצועית ושמירה על אורך חיים בריא, וכמובן תמיכה פסיכולוגית שתומכת גם היא בהצלחה של חיים בריאים וארוכים.

השאלה הראשית היא, "מהי זקנה?" ובמקביל גם "מהי זקנה מוצלחת ?" עצמאות פיזית ותפקוד פיזי היא ההגדרה של זקנה מוצלחת ? מהי החשיבות של התפקוד המנטלי?זיקנה מה הי?

בסוף המאה ה- 18 ביסמרק -קאנצלר גרמניה - קבע כי גיל הפרישה לגימלאות / פנסיה בעצם הוא גיל הזקנה. בתקופה ההיא, תוחלת החיים הממוצע של הגרמנים הייתה 45 וזו הסיבה שהצפי היה שרק מעטים יגיעו לגיל המופלג של 70 שנה . כמובן שהחלטה זו כלל לא נכונה, היום ולכל אחד מאתנו יש הגדרה שונה בן אדם לאדם בהתאם לגיל ומצב הגופני שלו, המנטאלי והקוגניטיבי. בגדול מדובר בתוחלת החיים הממוצעת בחברה שלנו כיום יש פחות 10% שזה בערך גיל 72 - 73 ומעלה ספציפית במדינת ישראל.

זיקנה מוצלחת מה הי?

מחקרים רבים מהעולם הוכיחו שהשילוב של השניים " מוח בריא בגוף בריא" הוא בסיס של הגדרה לזקנה מוצלחת של ימינו.
ישנם החושבים שהמטען הגנטי של גופינו, הוא יקבע את עתידנו , נכון? העובדות, שמעל ל 70% בשליטתנו . ליתר דיוק 10% תלויים בטיפול רפואי שיקבלו, 20-30% תלויים בתנאים סביבתיים שלהם, 50% נשענים על מניעה והתנהגות בריאה (ורק כל השאר - גנטיקה!
ד"ר רוברט בטלר, רופא, גרונטולוג ופסיכיאטר מאמריקה, שכיהן כיושב ראש הראשון של המכון הלאומי לזקנה באמריקה, וזכה בפרס "פוליצר", הוא התפרסם בעיקר בזכות עבודתו הנאמנה, על הצורכים החברתיים השונים וזכויותיהם של הזקנים ומחקרים רבים שעשה על הזדקנות בריאה ושיטיון.
הוא הוציא ספר, "המרשם לאריכות ימים" בספר הוא מציין כ- 8 "מפתחות"
שכל אדם יכול להשתמש בהם - שהוכחו, במחקרים רבים כמשפיעים הראשיים על אריכות חיים ואיכותם.

המשך המאמר >> 7 טיפים של מרשם לאריכות ימים