דיור מוגן זהו מתחם מגורים משותף, שבו גרים אנשים רובם בני בגיל הזהב.

מקום העונה על צרכיהם הרבים של בני גיל השלישי כאלה המתעוררים בקרב אנשים המגיעים לגיל הזהב. הדיור המוגן מאפשר לאנשים בגיל השלישי עדיין ליהנות מעצמאות מצד אחד – כפי שהיו מורגלים אליה בכל שנות חייהם, וליהנות משירותי תמיכה שונים וטיפולים אישיים מצד שני– במידה ויזדקקו להם.


מעבר לדיור מוגן מאפשר לקבל סיועה מאנשי מקצוע רבים במידת הצורך כמשפחה כל אחד לפי הצרכים האישיים שלו, הבחירה בדיור המוגן עונה כמובן על צורך בסיסי וחשוב הרבה יותר, המצוי בקרב כולנו – הצורך בחברה וקהילתיות.


המעבר לדיור מוגן משייך את הדיירים מעין קהילה קטנה, במקרה שלנו, ממש משפחה, המפיגה את הבדידות של אנשים רבים שמגיעים לגיל זה וחשים בבדידות ובחסר חברה או אנשי מקצוע מתאימים שלא זמינים בבית, מאחר וסדר היום שלהם כבר אינו מלא כמו בשנים קודמות. קיימות סיבות רבות לבחור בדיור מוגן אל מול כל מקום אחר, בעיקר לאנשים המגיעים לגיל זה. במאמר זה נסקור חלק מן הסיבות הללו.
אוכל ובישול

ברוב בתי אבות ודיור מוגן בישראל , קיימות ארוחות מסודרות במשך היום, מהם יכולים הדיירים ליהנות. כך, נחסך מאנשים בגיל הזהב לבשל – מה שעלול להתגלות כמשימה לא קלה עבור חלק מבני הגיל הזה. במרבית בתי דיור מוגן, ישנם חדרי אוכל שעומדים בסטנדרטים גבוהים הן בכל הנוגע לניקיון, והן בכל הנוגע לאיכות האוכל והמצרכים – עניין חשוב במיוחד, עליו יש לתת דגש בגיל זה יותר מאשר בכל שאר הגילאים. תזונה נכונה, מאוזנת, מסודרת ומבוקרת תורמת רבות לשמירת הבריאות, בייחוד בקרב אנשים מבוגרים הסובלים ממחלות רקע כגון סכרת.


שירותי אחיות
בדיור מוגן ישנה אחות מוסמכת שנמצאת במקום, ברוב המקרים שמדובר בבני גיל השלישי, גם אם מדובר בבית אבות מקומי או דיור מוגן פרטי, יש אנשי מקצוע מתאימים המודעים לבעיות הקיימות לבני גיל הזהב זו סיבה מספיק מוצדקת לבחור בדיור מוגן אל מול מגורים לבד ללא עזרה או ייעוץ מקצועי יום יומי.

חיי חברה - משפחה
חיי חברה מאוד חשובים בכל שלב בחיים, ללא ספק, שבגיל הזהב, הגיל השלישי, זה חשוב עוד יותר, חיי חברה מאפשרים
ליהנות יחד ממגוון פעילויות משותפות, ללא ספק שתרבות זה חלק מהחיים בדיור מוגן, ישנם דיירים שמתחברים עם שאר הדיירים, מוצאים תחביבים משותפים ומוצאים עוד אנשים לשוחח איתם, ללא ספק הסיבות שציינו כאן מספיקות לבחור במקום אידיאלי למשהו חשוב שאכפת לכם ממנו, בחרו נכון בדיור מויגן